بوفالو!!

بوفالوی آمریکایی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
بوفالوی آمریکایی یکی از گونه‌های بوفالوی آمریکایی با نام بیزون بیزون بیزون (B. b. bison) وضعیت بقا طبقه‌بندی علمیفرمانرو: جانوران شاخه: طنابداران رده: پستانداران راسته: جفت‌سمان تیره: گاوسانان زیرخانواده: گاویان سرده: بیزون گونه: B. bison نام علمیBison bison
(لینه, ۱۷۵۸) Subspecies

B. b. athabascae
B. b. bison

مترادف‌ها

Bos americanus
Bos bison
Bison bison montanae

بوفالوی آمریکایی (به انگلیسی: American bison) نوعی گاو وحشی بومی قاره آمریکای شمالی است. این جانور از سرده‌های بیزون به شمار می‌رود.

بوفالوی آمریکایی حیوانیست که بیشتر در طول روز به فعالیت می‌پردازد. پوست این حیوان خصوصاً در نواحی گردن و بالاتنه پوشیده از پشمی پرپشت و قهوه‌ای رنگ است، که در فصل سرما انبوه تر و همچنین تیره تر میگردد. طول بدن این جانور ۲،۴۰متر (ماده) تا ۳،۸۰ متر (نر) بوده، گردانی بیار کوتاه و سر مخروطی شکلی با شاخهایی بلند دارد که معمولاً با ریشی انبوه پوشیده شده است. وزن گاومیش نر بالغ بر ۹۰۰ کیلو میشود، که حدوداً دوبرابر وزن گاومیش ماده است. به همین دلیل از این جانور به عنوان بزرگترین پستاندار آمریکایی شمالی یاد می شود. در هنگام دفاع و مبارزه برای تعیین رده در درون گله گاومیش نر از شاخهای بلند و منحنی شکلش به عنوان یک سمبل قدرت بهره می برد. غذای اصلی این حیوان گیاهخور رستنی‌ها (علف، چمن، خزه و سایر گیاهان) می باشند. با وجود وزن سنگین سرعت این جانور در هنگام دویدن به ۵۰ کیلومتر در ساعت می‌رسد. علاوه بر این می تواند در آب نیز به خوبی شنا کند. زمان جفتگیری گاومیشها نیمه دوم تابستان بوده و دوره برداری ۲۸۵ روز است. طول عمر گاومیش در آزادی (حیاط وحش) ۱۵ سال و در اسارت حدود ۲۵ سال میباشد.

بوفالوی آمریکایی امروزه پرچم ایالت وایومینگ را زینت می‌دهد.

/ 0 نظر / 25 بازدید