اژدها کومودو

)اژدهای کومودو (نام علمی: (Varanus komodoensis) که با نام بزمجهکومودو هم شناخته می‌شود، یک گونه بزرگ سوسمار است که در جزایر کومودو، رینکا، گیلی مونتانگ، پادار و فلورس در کشور اندونزی یافت می‌شود. این گونه که به تیره بزمجه‌ایان تعلق دارد، بزرگ‌ترین گونه بزمجه است که در موارد نادری تا ۳ متر هم رشد می‌کند و وزن آن به حدود ۷۰ کیلوگرم نیز می‌رسد.

اندازه غیرمعمول اژدهای کومودو به پدیده بزرگ شدن جثه در جانوران ساکن جزیره نسبت داده شده است، چرا که هیچ جانور گوشت‌خوار دیگری نمی‌تواند کنام جزیره‌ای را که آن‌ها در آن زندگی می‌کنند، پُر کند. با این حال پژوهش‌های تازه نشان داده‌اند که اندازه بزرگ اژدهای کومودو را می‌توان به صورت بهتری به این شکل توضیح داد که آن‌ها صرفاً باقی‌مانده بزمجه‌سوسمارهایی بسیار بزرگ‌جثه هستند که روزگاری در اندونزی و استرالیا زندگی می‌کرده‌اند، ولی بیشترشان – به همراه دیگربزرگ‌زیاگان – پس از دوران پلیستوسن منقرض شده‌اند. سنگواره‌هایی بسیار شبیه به اژدهای کومودو در استرالیا پیدا شده که تاریخ آن‌ها مربوط به ۳٫۸ میلیون سال پیش است. در جزیره فلورس اندازه بدن آن‌ها کمابیش در طی ۹۰۰٬۰۰۰ سال اخیر به همان شکل پیشین باقی مانده است. این دوره‌ای است که با دگرگونی‌های زیاد درزیاگان جزیره و انقراض بزرگ‌زیاگان آن، و آمدن نخستین انسان‌سانان در ۸۸۰ هزار سال پیش شناخته می‌شود.

به خاطر داشتن چنین اندازه بزرگی، این سوسمارها بر بوم‌سازگانی که در آن زندگی می‌کنند، چیره هستند. اژدهای کومودو طعمه‌هایی هم‌چون بی‌مهرگان، پرندگانو پستانداران را شکار می‌کنند. ادعا شده است که گاز اژدهاها سمی است. دو غده در آرواره پایینی این جانور قرار دارد که چندین پروتئین سمی در آن‌ها تولید می‌شود. اهمیت ترشحات این غده‌ها از دیدگاه زیستی مورد اختلاف است، اما نشان داده شده است که این غده‌ها نوعی پادبند ترشح می‌کنند. رفتار گروهی اژدهای کومودو در شکار کردن، در بین خزندگان، استثنائی است. رژیم غذایی کومودوهای بزرگ عمدتاً از گوزن تشکیل می‌شود، هرچند که آن‌ها به مقدار زیادی از گوشت مردار تغذیه می‌کنند. اژدهاهای کومودو هم‌چنین گاه به انسان‌ها نیز حمله می‌کنند.

جفت‌گیری میان آن‌ها در بین ماه‌های اردیبهشت و مرداد آغاز می‌شود و تخم‌ها در شهریور گذاشته می‌شوند. حدود ۲۰ تخم در آشیانه‌های متروکه مرغ پابزرگ یا در حفره‌های خودحفرکرده، گذاشته می‌شوند. ماده برای هفت تا هشت ماه بر روی تخم‌ها می‌خوابد و در ماه فروردین، هنگامی که حشره‌ها فراوان هستند، جوجه‌ها سر برمی‌آورند. کومودوهای جوان آسیب‌پذیر هستند و در نتیجه در درختان سکنی می‌گزینند تا از گزند شکارچی‌ها و کمودوهای بالغ که ممکن است هم‌نوع‌خواری کنند، دور بمانند. ۸ تا ۹ سال طول می‌کشد تا آن‌ها بزرگ شوند و تخمین زده می‌شود که تا بیش از ۳۰ سال زنده بمانند.

نخستین گزارش‌ها از اژدهای کومودو توسط دانشمندان غربی، در سال ۱۹۱۰ منتشر شد. اندازه بزرگ آن‌ها و آوازه ترس‌ناک‌شان، این جانوران را تبدیل به خزندگانی محبوب در باغ وحش‌ها کرده است. در حیات وحش، گستره پراکندگی آن‌ها به علت فعالیت‌های انسانی کاهش پیدا کرده است و آن‌ها توسط IUCN به عنوان یک گونه آسیب‌پذیر شناخته شده‌اند. قوانین اندونزی از آن‌ها حمایت می‌کند و اجازه شکار آن‌ها را نمی‌دهد. یک پارک ملی، پارک ملی کومودو، هم برای کمک به محافظت از آن‌ها ایجاد شده است.

 

 

 

 

                                                                                                          

 

 

منبع : wikipedia.coئ

/ 1 نظر / 31 بازدید
حقدوست

[گل][گل][گل][گل][گل][گل] [گل][گل][گل] سلام دوست گرامي. اين پيام، در حکم کارت دعوتيست محضر شما عزيز. خوشحال خواهم شد در کلبه خود در خدمت شما باشم. مطمئنا مطالب متنوع وبلاگ، مورد نظر شما قرار خواهد گرفت. منتظر حضور و نظرات ارزشمند شما گرامي هستم. موفق و منصور باشيد. http://bia2mofid.persianblog.ir [گل][گل][گل] [گل][گل][گل][گل][گل][گل]