شادترین کشور های جهان

 

شادترین کشورهای جهان در سال 2013
در این فهرست باز هم این «نروژ» است که در صدر قرارگرفته است. از نکات جالب‌‌توجه این فهرست می‌توان به سقوط «دانمارک» اشاره کرد که چهار سال متوالی دومین کشور شاد جهان بود اما در این فهرست جدید، کشور وایکینگ‌ها در رده ششم قرارگرفته است. 

ایالات‌متحده در این فهرست در رتبه یازدهم قرار دارد. آلمان نیز کشور شانزدهم و انگلستان هفدهم است. نخستین کشور آسیایی حاضر در این فهرست «سنگاپور» است که رتبه هجدهم را به خود اختصاص داده است. دومین کشور آسیایی حاضر در بین شادترین کشورهای جهان «هنگ‌کنگ» است که در رده نوزدهم قرار دارد. این مطلب را بخوانید تا با هشت کشور نخست فهرست شادترین کشورهای جهان آشنا شوید.

نروژ
«نروژ» در اروپای شمالی واقع شده و پایتخت آن «اسلو» است. صنعت نفت حدود یک‌چهارم از تولید ناخالص داخلی این کشور را تشکیل می‌دهد. این کشور چهارمین درآمد سرانه بالا در جهان را داراست. این برای پنجمین بار متوالی است که نروژی‌ها توانسته‌اند در رده نخست شادترین کشورهای دنیا قرار بگیرند. مردمان اسکاندیناوی بهترین رکوردها را از نظر اقتصادی و اجتماعی به نام خود ثبت کرده‌اند. تصویر بالا ساحل «برگن» را نشان می‌دهد.

سوئیس
«سوئیس» با پیشرفتی چشمگیر از رتبه نهم شادترین کشورهای جهان به رتبه دوم در سال 2013 میلادی رسیده است. رکوردهایی که این کشور ثبت کرده چشمگیر است: سوئیس از نظر نوع حکومت در رده نخست کشورهای دنیا قرار دارد. در زمینه آموزش بیست و هفتمین کشور دنیاست. از نظر اقتصاد نیز دومین و از نظر وضعیت بهداشت و سلامت سومین کشور جهان است. تصویر بالا نمایی از شهر «داوس» را نشان می‌دهد.

کانادا
«کانادا» ‏در شمال قاره آمریکای شمالی قرار گرفته و دومین کشور پهناور جهان است. «کانادا» توانسته است رتبه خود را در بین شادترین کشورهای جهان بهبود ببخشد. این کشور از رده ششم خودش را بالا کشیده و در جایگاه سوم ایستاده است. این کشور از نظر آزادی فردی بهترین کشور دنیا لقب گرفته است. علاوه بر این «کانادا» از نظر آموزشی سومین کشور جهان است. تصویر ارتفاعات پررونق «کالگاری» در «آلبرتا» کانادا را نشان می‌دهد.

سوئد
«سوئد» در شمال اروپا و در شبه‌جزیره اسکاندیناوی قرار دارد. پایتخت و بزرگ‌ترین شهر این کشور شهر استکهلم است. سوئد با مساحت ۴۴۹ هزار۹۶۴ کیلومتر مربع، سومین کشور بزرگ اروپا از نظر مساحت است. سوئدی‌ها جزو شهروندانی در جهان هستند که از کیفیت بالای زندگی برخوردارند. نرخ بیکاری در این کشور پایین و اقتصاد آن برپایه مشارکت مردم در سرمایه‌گذاری‌ها استوار است. تصویر نمایی از مرکز «استکهلم» را نشان می‌دهد.

نیوزیلند
«نیوزیلند» در جنوب غربی اقیانوس آرام واقع شده است. این کشور از دو جزیره بزرگ و تعداد زیادی جزیره کوچک تشکیل شده است. این کشور اگرچه در رده پنجم شادترین کشورهای جهان قرار گرفته است اما در برخی زمینه‌ها صدرنشین است: «نیوزیلند» اولین کشور این فهرست از نظر آموزش، دومین کشور از نظر نوع حکومت و روابط اجتماعی است. تصویر، نمایی از بندر «اوکلند» در نیوزیلند را نشان می‌دهد.

دانمارک
«دانمارک» در شمال اروپا قرار دارد و پایتخت آن کپنهاگ است. «دانمارک» به مدت چهار سال متوالی دومین کشور شاد جهان لقب گرفته بود اما در سال 2013 میلادی با سقوطی چشمگیر، رکورد چهار ساله خود را از دست داده و اکنون در رتبه ششم ایستاده است. این کشور از نظر روابط اجتماعی سومین کشور دنیاست اما از منظر اقتصادی بیست و سومین کشور این فهرست است. تصویر نمایی از «کپنهاگ» را نشان می‌دهد.

استرالیا
«استرالیا» ششمین کشور پهناور دنیا و پایتخت آن شهر«کانبرا» است. «سیدنی» و «ملبورن» دو شهر بزرگ استرالیا هستند. این کشور دارای مرز خاکی با کشور دیگری نیست. استرالیا همچنین سرزمین اصلی قاره اقیانوسیه به شمار می‌آید که کوچک‌ترین قاره دنیاست. «استرالیا» از منظر کیفیت آموزشی دومین کشور این فهرست و از نظر آزادی‌های شخصی سومین کشور جهان است. تصویر نمایی از «سیدنی» را نشان می‌دهد.

فنلاند
فنلاند در منطقه اسکاندیناوی در شمال اروپا قرار داشته و پایتخت آن «هلسینکی» است. واحد پول این کشور یورو است. فنلاند هشتمین کشور اروپا از نظر مساحت و کم‌تراکم‌ترین کشور از نظر جمعیت در اتحادیه اروپا است. این کشور هرساله در صدر جدول کیفیت بالای زندگی در جهان قرار می‌گیرد. این کشور از نظر امنیت چهارمین کشور حاضر در این فهرست است. تصویر نمایی از پایتخت این کشور «هلسینکی» را نشان می‌دهد.
 

/ 0 نظر / 51 بازدید