بهترین خوراکی ها برای زنگ تفریح

سعی کنید از میوه های متنوع و رنگارنگ استفاده کنید تا طعم و ظاهر جذابی برای کودک داشته باشد.


تغذیه کودکان یکی از بزرگترین دغدغه های والدین است. از آنجایی که کودکان ساعات زیادی از روز را خارج از خانه و در مهد، مدرسه یا کلاس های آموزشی مختلف می گذرانند، نظارت بر رژیم غذایی آنها کمی دشوار است. اما توصیه ما به والدین این است که تا حد امکان میان وعده و غذای کودک را در منزل تهیه کنند تا سلامت و کیفیت تغذیه کودک تامین گردد.

در ادامه این مطلب چند میان وعده مفید را به شما معرفی می‌کنیم: 

1- میوه
اگر کودک شما حوصله پوست کندن میوه های کامل را ندارد، میوه ها را پوست کنده، تکه تکه کنید و به صورت سالاد میوه برای او آماده نمایید. سعی کنید از میوه های متنوع و رنگارنگ استفاده کنید تا طعم و ظاهر جذابی برای کودک داشته باشد. جهت جلوگیری از تغییر رنگ برخی میوه ها مانند سیب و موز کمی آب لیمو ترش تازه یا آب پرتقال طبیعی به آن اضافه کنید. در ضمن پوست میوه ها را جدا نکنید، زیرا مواد مغذی بسیاری در پوست میوه ها یافت می شود. نه همیشه ولی گاهی می توانید برای تنوع، قطعات میوه را با کمی کاکائو آغشته کنید.



2- سبزیجات
خیار، ‌کلم بروکلی، گل کلم و هویج را به قطعات کوچک تقسیم کنید. کمی آب لیمو ترش تازه نیز به آن اضافه کنید. حتی برای تنوع می توانید قطعات میوه و سبزی را به صورت مخلوط برای او آماده کنید.



3- ماست
ماست میان وعده‌ای سالم و مفید است. به ماست کودک تکه های میوه و یا پوره میوه اضافه کنید. ترکیب توت فرنگی با ماست طعم و ظاهر خوبی ایجاد می کند. مخلوط ماست، کمی کشمش و گردوی خرد شده نیز ترکیب خوشمزه ای خواهد بود.

4- میوه های خشک
میوه های خشک مثل برگه هلو، زردآلو، انجیر خشک، خرما و کشمش میان وعده های مناسبی برای کودک به شمار می روند. می توانید میوه های خشک را با مغزها مخلوط کنید.

5- مغزها و آجیل
مغزهای مختلف را به صورت خام و بدون نمک مخلوط کنید تا کودک به عنوانمیان وعده همراه خود ببرد. مغزها به دلیل حجم کم و ماندگاری زیاد گزینه مناسبی برای میان وعده به شمار می روند.                                    

6- پاپ کورن
پاپ ‌کورن اگر در خانه تهیه شود یکی از سالم ترین میان وعده ها است. به جای چیپس و پفک، کودک را به خوردن پاپ کورن عادت دهید. به یاد داشته باشید که نمک زیادی به آن اضافه نکنید.

متن آموزشی :

1- گروه هدف مورد نظر چه چیزی را باید یاد بگیرد ( بداند ) ؟

به‌طور کلی مدرسه برای کودک بسیار مفید است. از این نظر که کودک یاد می‌گیرد چگونه با بچه‌های هم‌سن و سال خود بازی کند و برای سالم بودن چه کارهایی می‌تواند انجام دهد.او یاد می‌گیرد که چه غذایی سالم است؟ و چگونه و برای چه غذاهایی پول خود را باید خرج کند .

آیا شما تا به حال به کودک خود غذایی داده‌اید که با خود به مدرسه ببرد؟ این غذا باید چه ویژگی‌های داشته باشد؟

غذایی که به کودک خود می‌دهید بسیار مهم است، چرا که مقدار انرژی لازم برای کودک، توسط این غذا فراهم می‌شود. بچه‌ها باید غذاهای متنوع و سالم بخورند تا فعال و سرزنده باشند.

این غذا باید از نظر تغذیه‌ای سالم باشد، راحت و آسان به مدرسه برده شود و نباید هضم آن به قدری سنگین باشد که اشتهای کودک به شام را از بین ببرد.

این غذا باید:

- مقداری پروتئین داشته باشد. این پروتئین می‌تواند: گوشت، پنیر یا تخم مرغ باشد.

- دارای مقداری سبزیجات باشد.

- دارای مقداری میوه تازه باشد.

- به‌ همراه این غذا باید مقداری آب یا شیر نوشیده شود.

- شیرینی، آب نبات، تافی و ... حذف شود.

- از نا‌ن‌ها یا بیسکویت‌های غله (مانند: نان یا بیسکویت گندمی، جویی و...) استفاده شود.

- هیچ گونه مزه، طعم و رنگی به آن اضافه نشده باشد.

البته این نکته را فراموش نکنید که باید اشتهای فرزند خود را در نظر بگیرید و به مقدار لازم هر کدام از موارد فوق را به او بدهید.

اگر غذایی برای بردن به مدرسه نداشته باشید، میوه ی تازه و آجیل 10409 از بهترین مواد غذایی می‌باشند، زیرا این مواد غذایی علاوه بر تولید انرژی زیاد باعث افزایش قدرت فکری کودک می‌شود.

به‌طور کلی اگر کودکان بین غذای سالم و ناسالم فرق بگذارند و سعی کنند که از غذای سالم استفاده کنند، در بزرگسالی هم میل به خوردن غذای سالم دارند. پس اگر به سلامت فرزند خود اهمیت می‌دهید، از همین امروز غذای مغذی و انرژی‌دار به کودک خود بدهید.

2 - گروه هدف بعد از یادگیری چگونه باید رفتار کند( عملکرد ) ؟

به کودکان خود اجازه ندهیدکه بیشتر از 2 ساعت تلویزیون نگاه کنند یا بازی‌های کامپیوتری انجام دهند، زیرا ممکن است،کودک شما به علت کم غذایی دچار سوء‌تغذیه شود.

بعضی والدین می‌گویند: بچه ی من، فقط وقتی تلویزیون نگاه می‌کند، غذا می‌خورد. پس کمی تلویزیون را روشن می‌کنم تا غذایش را بخورد. این نکته را فراموش نکنید که در هنگام تماشای تلویزیون، غذا به خوبی هضم و جذب نمی‌شود. پس هر چند که کودک شما کم اشتهاست، ولی برای غذا خوردن، او را در مقابل تلویزیون قرار ندهید، زیرا شاید مقداری به وزنش اضافه شود، ولی عواقب بدی را در پیش‌رو خواهد داشت.

شما به کودک خود می‌توانید غذایی سالم و خوشمزه بدهید، مثل ساندویچ کره و عسل ، مرغ، تن ماهی و تخم‌مرغ و ... .

به‌عنوان نوشیدنی هم می‌توان آب، شیر و آب‌میوه خانگی و ... به او داد.

این نکته را نیز باید بدانید که انواع نوشیدنی‌های گازدار را به کودک خود ندهید، زیرا این نوشیدنی‌‌ها به علت داشتن قند زیاد، جلوی اشتهای کودک را می گیرند. همچنین باعث پر ادراری، سوء‌تغذیه و دندان‌درد می‌شوند. همان طور که گفته شد، شیر بهترین نوشیدنی برای کودک است. اما اگر شیر را به شکل شیرکاکائو به کودک بدهید،فواید آن کاهش می یابد، زیرا کاکائو محتوی ماده ای بنام اگزالات است و این ماده بسیار فعال بوده و با املاح دارای 2 بار مثبت مثل کلسیم ترکیب می شود. پس کلسیم شیر کاکائو کمتر از شیر ساده جذب می شود. به طور کلی شما می‌توانید با نخریدن این نوشیدنی‌های مضر، روش صحیح غذا خوردن را به کودک خود آموزش بدهید. کودکان خود را به ورزش کردن، عادت دهید. این امر باعث می شود که، غذای مغذی ‌تری را بخورد و به همان نسبت رشد فکری و بدنی کامل ‌تری را داشته باشد.

برای این منظور با کودک خود ورزش کنید و یا حتی بازی کنید، چرا که در این بازی کردن‌ها، کودک شما فعالیت می‌کند و به همان نسبت غذایی سالم می‌خورد. شما می‌توانید هنگامی که کودکتان ورزش می‌کند، با او باشید و او را تشویق کنید. این امر باعث می‌شود که کودک علاقه زیادی به ورزش کردن نشان دهد. کودک خود را تشویق به خوردن صبحانه کنید. کودکانی که صبحانه نمی‌خورند، از دریافت مقدار زیادی مواد مغذی مانند: کلسیم ، آهن، فیبرهای غذایی، انواع ویتامین‌ها از جمله ویتامین‌های B2 و B3 محروم می شوند.

پس، بیایید از دوران کودکی، به فرزندان خود روش درست غذا خوردن را یاد بدهیم.

/ 0 نظر / 19 بازدید