تاریخچه پیدایش صلیب سرخ و هلال احمر

تاریخچه پیدایش صلیب سرخ

 

در بیست و چهارم ژوئن 1859 میلادی ارتشهای امپراطوری اتریش و امپراطوری فرانسه جنگی خونین را در منطقه ای بنام سولفورینو در شمال کشور ایتالیا آغاز نمودند و شدت فاجعه به حدّی بود که در مدت 16 ساعت نبرد، چهل هزار تن کشته و زخمی‌شدند. در صحنه نبرد، مجروحین زیادی بدون هیچگونه رسیدگی و امدادرسانی مرگ خود را به انتظار نشسته بودند. در این میان بازرگانی جوان از کشور سوییس بنام ‌هانری دونان که اتفاقاً از آن منطقه عبور می‌کرد تحت تاثیر شرایط دهشتناک و رقت انگیز مصدومین و مجروحین، اقدام به سازماندهی داوطلبانی از روستاهای اطراف نمود و گروه های امدادی و درمانی را برای کمک به آسیب دیدگان تشکیل داد و با کمک این گروه ها جمع کثیری از مجروحین از مرگ حتمی نجات یافتند.

هانری دونان پس از این واقعه و تحت تاثیر خاطرات تلخ و اندوهبار جنگ، در سال 1862 کتابی را با نام خاطرات سولفورینو منتشر نمود. در این کتاب دو پیشنهاد مشخص مطرح گردیده بود اول : تامین گروه های امدادی و درمانی داوطلب در کشورهای مختلف، به نحوی که در زمان صلح، آموزش ببینند و بتوانند در زمان جنگ به یاری مجروحین بپردازند و دوّم : تصویب یک معاهده بین‌المللی که براساس آن دولت‌ها متعهد به حمایت و محترم شمردن چنین گروه های امدادی شدند.

کتاب یادشده با استقبال مردم و دولت کشور سوییس و دیگر کشورها مواجه شد. پیشنهاد نخست‌ هانری دونان منجر به تشکیل جمعیت‌های ملّی صلیب سرخ و هلال احمر گردید که امروزه به 179 کشور جهان، گسترش یافته است و پیشنهاد دوّم، منجر به تصویب قراردادهای حقوق بین‌المللی بشردوستانه موسوم به قراردادهای ژنو شد که اوّلین این قراردادها در سال 1864 به تصویب رسید. کاملترین مقررات حقوق بشردوستانه بین‌المللی بنام کنوانسیون چهارگانه ژنو در سال 1949 به تصویب اکثریت دولت‌های جهان ازجمله دولت ایران رسید و الحاق به پروتکل‌های الحاقی آن مصوب 1979 در حال حاضر جریان دارد.

 

در23 اکتبر 1863 اوّلین کمیته بین‌المللی صلیب سرخ با نمایندگان 16 کشور در ژنو تاسیس و تشکیل شد و نشان صلیب سرخ که در واقع معکوس رنگ‌های پرچم کشور سوییس می‌باشد بعنوان نشان کمیته بین‌المللی انتخاب گردید. با تلاش‌های این کمیته در اجلاس سال 1864 در ژنو، با شرکت 15 کشور اروپایی اوّلین کنوانسیون ژنو در مورد کمک رسانی به مجروحین جنگ‌های زمینی به تصویب رسید.

/ 2 نظر / 29 بازدید
همکاري در فروش

سلام وبلاگ جالبي داري بزرگوار به ما هم سر بزن مهربون و نظرت رو در مورد سايتم بگو لطفا http://shopgostar.info/ [گل]

مينا

سلام از وبلاگت خيلي خوشم اومد به منم سر بزن و آدرس وبلاگتو واسم بزار تا بتونم هر روز من و بقيه بازديد کنندگان بهت سر بزنيم محلي که وبلاگتو ثبت ميکني بزرگترين دايرکتوري وبلاگ نويسان ايران است و فوق العاده پر بازديد.حتما بيا و لينکتو ثبت کن .مرسي.